Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Česká pojišťovna: Plaťte pojištění, ale nic po nás nechtějte

30. 08. 2012 17:44:09
V červenci se stala jednomu milému starému pánovi nemilá událost. Má problémy se srdcem, tak mu byl kardiologem zapůjčen monitorovací přístroj, tzv. holter. Důchodce, bývalý železničář se šel v horkém letním dni omýt, holter si odpnul a položil v koupelně na skříňku. Asi o něj zavadil, nebo možná si neuvědomil, že ho má stále připnutý skrze čidla na sobě, zkrátka mu spadl do vedle stojícího lavoru s namočeným prádlem. Přístroj za bratru 150.000 korun byl zničený. Co teď? Ještě, že mám pojištění. Takové to proti blbosti, jak se říká. V odborné branži pojišťováků „pojištění z odpovědnosti občana“. Jenomže ouha. Po měsíci a půl se ukázalo, že sice pojištění starý pán několik let platil, ale jako na potvoru se zrovna na takovéto případy nevztahuje. Proč? Cituji z odpovědi České pojišťovny:

„Tato pojistná smlouva se řídí Všeobecnými pojistnými podmínkami pro pojištění odpovědnosti za škodu VPPOS 2005, Doplňkovými pojistnými podmínkami pro pojištění odpovědnosti občanů DPPO 2005, smluvními ujednáními a ujednáními této pojistné smlouvy. Pojištění se podle článku 2 doplňkových pojistných podmínek DPPO 2005 sjednává pro případ právním předpisem stanovené odpovědnosti pojištěného za škodu vzniklou jiné osobě úrazem nebo jiným poškozením zdraví této osoby, poškozením nebo zničením věci, kterou má tato osoba ve vlastnictví, v užívání nebo ji má oprávněně u sebe z jakéhokoliv jiného právního titulu. Dle článku 6, písm. g) VPPOS 2005 se pojištění nevztahuje na odpovědnost za škodu vzniklou na věcech, které pojištěný užívá. Užíváním věci se rozumí stav, kdy pojištěný má věc ve své moci a využívá její užitné vlastnosti /čl. 17, odst. 5/. Vzhledem k tomu, že ve Vašem případě došlo ke škodě právě na věci, kterou jste na základě dohody užíval a využíval její užitné vlastnosti, jedná se v souladu s výše uvedeným o výluku z pojištění. Náhradu za vzniklou škodu tedy nemůžeme poskytnout a spis odkládáme bez dalších opatření. S ohledem na naši povinnost řešit případy objektivně a v rámci nám daném poj. smlouvou, pojistnými podmínkami, souvisejícími právními předpisy a doloženými skutečnostmi, nemůžeme v daném
případě postupovat jinak.“

Přeloženo do lidské řeči: Pokud zničíte nedopatřením někomu zapůjčenou věc, máte na ní zodpovědnost, nicméně pojištění odpovědnosti se na to nevztahuje, protože jste danou věc používal.

Zdá se vám to také tak trochu absurdní?

Autor: Michal Kubíček | čtvrtek 30.8.2012 17:44 | karma článku: 30.98 | přečteno: 2553x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Jídlo a jazykověda

Nežijeme abychom jedli, ale jíme, abychom žili, říká známé přísloví. V češtině najdete mnoho obratů rčení a přirovnání, která se jídla a poživatin nějak týkají, i když nejde právě o proces stravování.

18.11.2017 v 20:36 | Karma článku: 14.42 | Přečteno: 615 | Diskuse

Jana Slaninová

Zeman, Babiš, Bartoš a ti další, jsou osvícení!

A fakt nekecám. Už tolik času to mám možnost pozorovat. A to aniž bych o to zrovinka nějak stála. Mám i důkazy!

18.11.2017 v 17:40 | Karma článku: 12.92 | Přečteno: 534 | Diskuse

Lubomír Vít

Je křesťanství jenom pohádka?

To do nás vtloukali komunisté. Ve škole nás učili, že náboženství vzniklo aby ovládalo masy. Dokonce byla písnička, poručíme větru dešti,kdy má pršet a kdy vát.

18.11.2017 v 16:31 | Karma článku: 17.69 | Přečteno: 371 |

Mirka Švarcová

Mí prarodiče jsou pašáci!

Procházím se po domě, je ve mně malá dušička, je mi úzko. V tom domě jsem strávila celé svoje dětství. Krásné dětství. S babi a dědou v líbánkách i hádkách, ale vždy s nimi byla ve finále velká legrace.

18.11.2017 v 15:37 | Karma článku: 24.64 | Přečteno: 551 | Diskuse

Pavel Vrba

Horor, co povstal z mlžného oparu.

K tomu, když si ještě pomyslím, že k tomu došlo vlastně díky mé vlastní iniciativě. Ach jo. Na druhou stranu, zase kdyby k tomu nedošlo, neuvědomil bych si, jaké existuje propojení mezi jízdou autem v mlze, úklidem a nákupem.

18.11.2017 v 14:15 | Karma článku: 10.69 | Přečteno: 234 | Diskuse
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3019
Bývalý novinář (LN, ČRo, ČT, regionální deníky), dnes investor, podnikatel a levičák. Absolvent oboru Filmová, televizní a fotografická umění a nová média na Filosoficko-přírodovědecké fakultě Slezské univerzity a Marketingové a sociální komunikace na Fakultě multimediálních komunikací na Univerzitě Tomáše Bati. Žije v Ostravě. Je autorem knih o SEO a webovém marketingu. Radí lidem jak vydělávat na webu. Za peníze.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.